Na rovnátka není nikdy pozde

17.10.2017

Aneb jak jsem v dospělosti nosila rovnátka .) Je mi 30 a začínám si dávat zuby do kupy po porodu a dlouhodobém kojení. Přiznám se, že jsem nechodila k zubaři každý půlrok na kontroly. Přiznám se, že zuby si sice čistím dvakrát denně, ale někdo to odfláknu. Taky jsem od 18 do 27 byla kuřák + nyní 20 měsíců kojení a někdy nedůslednost v čištění mají za následek, že mám skoro všechny zuby zkažené. 

Začínám tedy nejprve zubní hygienou pod odborným dohledem a začínám si dávat zuby zase do kupy. Naštěstí mám už zuby rovné - do cca 22 let jsem totiž měla zuby dost křivé - horní předkus a takzvaně zubů plnou hubu. Jelikož mě rodiče nedonutili k nošení rovnátek - ani mě nenutili bohužel - na rovnátka jsem si až sama našetřila v 22 letech a nosila je 2 roky do 24 let. Jelikož je to už 6 let tak už jsem zapomněla, jak jsem předtím vypadala, takže jsem zapátrala a našla fotky před a po. No... Ještě že jsem si ty rovnátka zaplatila a teď se o to s váma podělím :D

Kvůli tomu, aby se mi do pusy všechny zuby vešly a daly se narovnat, museli mi vytrhnout všechny zdravé 4 nahoře idole. Takže zdravý hodně silný zuby pryč. To bylo nejhorší pro začátek. A pak samotné posouvání a formování zubů na správné místo. 

No přikládám obrázky, třeba to někomu pomůže odhodlat se, protože na rovné zuby není nikdy pozdě. Nemusím říkat o stydlivosti usmívat se, ikdyž se rádi smějete. Je prostě nepříjemné mít křivé zuby. Bohužel už u Emilky také vidím, že má malinkou pusu a už mléčné zuby má na sobě hodně na pravé a vepředu se jí dokonce lehce kříží. Máme za sebou první návštěvu u zubaře (o té budu psát také) ale tam jsme nebyli úspěšní, Emilka se bála a ukázala zuby tak že řvala :D Takže příště to chci řešit více, protože dle mě bude potřeba nějaká dlaha, která ji bude tlačit na patro aby se jí nebortilo. Uvidíme, budu informovat.

Ještě mé flíčky na rovných zubech - nyní odstraněné pískováním, je to vlivem oprav zubů a přilepených rovnátek, takže jsem se k zubům hůře dostávala + piji hodně kávu a byla jsem před otěhotněním i kuřák. Ne silný ale krabička na 2 dny proběhla.

Po sejmutí rovnátek mám natrvalo umístěn RETAINER - což je nalepený drát zezadu zubů - nahoře i dole.Je to proto, že po sundání rovnátek by se zuby a dáseň mohla zase hýbnout a zuby se pokřivit. Hodně lidí to nemá a zuby se vrátí ne do úplně původního tvaru, ale zkřiví se. A to je velká škoda - požádejte proto svého ortodontistu o retainer po sejmutí rovnátek.

Po sejmutí mi také byla udělaná nasazovací rovnátka nahoru i dolů. Jen na noc. Nebo na doma. No znáte to. Samozřejmě že jsem je nikdy nenosila... Jsem na tohle flákač. Proto jsem šla do pevnejch rovnátek, abych nemusela nosit něco nandavacího co vím, že nosit nebudu. Ještě že mi dali retainer!

Jelikož jsem byla trochu blbec, nešla jsem do klasických rovnátek, ale připlatila si za safírová rovnátka, takže mě celá ta sranda stála více než 40 tisíc. Safírová rovnátka jsou totiž průhledná a máte k tomu bílý drátek. No stejně jsou rovnátka vidět, ale nevim proč jsem je musela tehdy mít. Docházela jsem to PETRORTHO. Je to soukromá klinika a opravdu umí, ale je to tedy vše fakt předražený a dá se sehnat o polovinu levněji. Ale tady jsem měla opravdu jistotu správné péče.


Doplnění infa: Proč zmiňuji to kojení? Protože i to má vliv na stav chrupu, avšak nelze se na to "vymlouvat". Je třeba dodávat tělu vitaminy, které předáváme miminku v mlíčku.. Já nebrala žádné doplňky stravy po porodu, takže možná i proto. Vápník, hořčík, zinek - doporučuji brát všem maminkám po porodu a čisti čistit.