Mýty a nepravdy o kojení a o mém kojení

29.07.2017

Kojím již 17 měsíců. Pro mnoho lidí kolem jsem už ta divná, ta přírodňačka. I já sama bych nevěřila, že budu kojit tak dlouho. Nicméně nyní, když se ohlédnu na začátky kojení a průběh, mohu si dovolit trochu radit, sdílet a pomáhat začínajícím maminkám. Ne, nejsem laktační poradkyně a nechci jí být, ale mnoho kamarádek kolem mě se stává maminkami a já jsem jejich rádce online nebo na telefonu protože vědí, že kojím tak dlouho. 

Níže najdete nejčastější odpovědi na často kladené otázky. Není ostuda, že je novopečené maminky pokládají. Takový manuálek vytvořila skupina 3 žen ze stránky prirozenekojeni.cz, kde najdete více informací o kojení - doporučuji.

Není třeba dodržovat žádné intervaly ani sledovat délku kojení

Děti se mohou kojit, jak často a dlouho chtěji. Čekání na to, až se Vám nalijí prsa, může způsobit snížení tvorby mléka. Naopak čím častěji a déle budete kojit, tím více mléka se Vám bude tvořit. Není také potřeba se obávat, že se miminku v žaludku smíchá staré a nové mléko. Kojte vždy podle potřeb miminka. 

Není třeba přestat kojit, pokud jste nemocná Vy nebo miminko

Kojení při nemoci matky je více než vhodné, jelikož dítě přes mléko dostává cenné protilátky proti nemoci, kterou matka zrovna prodělává. Také pokud je nemocné miminko, je pro něj mateřské mléko tím nejlepším lékem. 

Neexistuje nic jako „slabé mléko“

Mateřské mléko se tvoří každému miminko na míru, podle jeho aktuálních potřeb. Je vždy husté a výživné přesně tak, jak je to pro miminko zrovna nejvhodnější. Jeho složení se mění a přizpùsobuje dokonce i přímo během jednoho jediného kojení. Jakákoli hustota a konzistence jsou v pořádku.  

Není nutné, aby miminko neustále přibíralo na váze

Není čeho se obávat, ani pokud miminko nepřibírá přesně podle tabulek. Kojená miminka přibírají skokově, jeden měsíc přiberou hodně, druhý méně. Jsou dokonce období, kdy úplně přestávají přibírat na váze, přitom ale rostou rychle do délky. Většinou děti prospívají dobře i přesto, že do tabulek vůbec nezapadají.

Není třeba užívat bylinky ani jiné preparáty

Ženské tělo je dokonalé. Během těhotenství dokáže stvořit celé miminko. Vytvořit dostatečné množství mléka, aby miminko uživilo, zvládne hravě také. 

Potřebuje k tomu jen ten správný signál "miminko je tu a má hlad". Nejvíce stimulujícím prostředkem jsou tedy kontakt kůže na kůži, časté kojení, nošení a společný spánek. Bylinky a ostatní preparáty jsou zbytečnými berličkami.

Mimochodem o nošení si ještě napíšeme více. Z mého pohledu jako nosící i kočárkující maminky. Pokudněkdo nechce nosit, rozhodně ho nepřemlouvám a respektuji a chápu.

Není vhodné miminko před a po kojení vážit

Vážení před a po kojení je zbytečně stresující a nic nevypovídající. Miminko může mít jednou jen trochu žízeň, podruhé se může chtít pořádně najíst, jindy se zase potřebuje hlavně pomazlit, a tak může při každém kojení vypít jiné množství mléka. Važení před a po kojení bývá navíc velice nepřesné, když vezmeme v potaz možnou odchylku váhy spolu s velmi malým obsahem žaludku miminka. 

V porodnici dodržujte, važte kojte a odkývejte, pokud je vše s miminkem v pořádku, ať můžete jít rychle domů ♥ 

(tato poslední větička je z mé zkušenosti, kdy jsem byla po porodu za 2 dny doma, spokojená... a jen i díky tomu, že jsem je neposlechla a vzala si Emilku do postele už v porodnici - měla jsem samostatný pokoj - a přikládala jsem stále, ne po 3 hodinách a dle tabulky.)