Očkování - novinky v roce 2018

08.01.2018

Kdy musím poprvé očkovat? Co vše musím očkovat a proč? A co když nechci očkovat? Odpovědi na tyto otázky najdete níže


Od roku 2018 jsou lehké změny v povinném očkování a zjednodušeně řečeno - něco se může očkovat i později, něco i dříve a hlavně - jedna povinná položka ubude!

Nová vyhláška a nově vymezený očkovací kalendář pro povinné základní očkování nijak neovlivňuje právo rodičů na odložení očkování do pozdějšího věku dítěte. K jakémukoli očkování, i povinnému, je třeba informovaný souhlas. 

Pokud máte obavy o zdraví svého dítěte a nechcete ho nechat naočkovat v takovém věku, který nařizuje vyhláška, podepište ošetřujícímu lékaři negativní reverz, že očkování odkládáte, a řiďte se údaji v SPC (příbalový leták) k daným vakcínám. Očkování základním očkováním v pozdějším věku než nařizuje vyhláška nijak nekoliduje s přijetím dítěte do mateřské školy, má-li před zahájením docházky splněna všechna vyžadovaná očkování. Více se dozvíte v článku Jak odložit očkování.

Moje pediatrička naštěstí nenutila dříve a tak jsem s Emilkou začala až v 6 měsících, idkyž sem řešila, že bych začla i později.. Emilka je ale stále kojená, nebyla nijak nemocná, váha byla více než vyhovující, tak jsem s čistým svědomím očkovala. Žádné příznaky, až na zarudnutí v místě a lehká únava nikdy nebyly. Přikládám foto začervenání po poslední dávce Hexy (4 povinná dávka (staré schéma 3+1 - viz tabulka - očkována v 18 měsících.)

Jsem pro odklad a neočkování hned, ale na druhou stranu jsem samozřejmě pro proočkovanost! Říká-li si nějaká maminka, že proočkovat černý kašel, když nejsme ve středověku,tak to je právě ono - nejsme ve středověku a černý kašel není díky dobré proočkovanosti. Vždyť v Německu, kde se očkování stalo nepovinným, byla minulý rok epidemie černého kašle a bohužel trend NEOČKOVÁNÍ začíná být hodně populární i u nás a černý kašel a spalničky přicházejí znovu na scénu... O tom byla i konference týkající se očkování konaná v roce 2017: "Že je dnes očkování vnímáno veřejností ambivalentně, považuji za paradoxní. Objevuje se bohužel mnoho dezinformací, především na internetu. Tyto mýty ovlivňují řadu lidí a očkující lékaři jsou pak v dost nelehké situaci. Musejí mnohé rodiče dlouze přesvědčovat, vysvětlovat, dokonce někdy čelí i nevybíravým slovním útokům," popisovala na tiskové konferenci k problematice předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

"V důsledku kolujících dezinformací nám v České republice začíná povážlivě klesat proočkovanost. A již se hlásí první potíže. Objevují se zatím naštěstí jen lokální epidemie spalniček. Černý kašel v posledních letech způsobil úmrtí několika dětí, které ještě nemohly být očkované, a tudíž se ,spoléhaly' na kolektivní imunitu," pokračovala předsedkyně.

Odborníci vlnu dezinformací o očkování přisuzují tomu, že je jednoduše "moc úspěšné". Jelikož zachránilo miliony lidí, patří mezi nejúspěšnější preventivní metody a vymýtilo řadu závažných onemocnění, mylně vzbuzuje domněnku, že už není třeba.

Představa laiků je taková, že když je infekční onemocnění pod kontrolou, s očkováním lze přestat. Jenže tak to není a vždy dojde k návratu onemocnění. Ukazují to již záznamy z 19. století, kdy po selhání očkovacího programu proti černým neštovicím došlo k dramatickému nárůstu počtu úmrtí na tuto nemoc.

"Nikdo netvrdí, že očkování nemá žádné nežádoucí účinky. Ty se vyskytují u všech léčivých přípravků, u vakcín tomu není jinak. Rozsáhlé studie i soustavné sledování nežádoucích účinků prováděné v České republice Státním ústavem pro kontrolu léčiv však prokazují, že závažné nežádoucí účinky jsou velmi vzácné. Přínosy očkování výrazně převažují, to je třeba široké veřejnosti trpělivě vysvětlovat," uvedla dětská praktička Šebková. 

Nedonošené děti , u kterých postupuje při očkování bez korigování věku, tedy podle věku kalendářního , se očkují hexavalentní vakcínou podle původního schématu 3+1. Ve skutečnosti ale toto schéma nebude v praxi využíváno, protože obvykle se věk koriguje a pak se doporučuje postupovat podle nového schématu 2+1 

POVINNÉ OČKOVÁNÍ SE NEPLATÍ!!! Pokud po vás váš pediatr chce zaplatit, například proto, že chcete očkování posunout až na 10 měsíc věku dítěte a on vám řekne, že posunutí je možné, ale za očkování si zaplatíte, je to nesmysl a obraťte se na Ministerstvo zdravotnictví, vaši zdravotní pojišťovnu, zřizovatele zdravotních služeb nebo Rozalio.

Aještě zajímavý článek kdy maminka nenechala očkovat a její děti onemocněly spalničkami: info.cz/magazin/zena-verila-ze-ockovani-zpusobuje-autismus-jeji-deti-nyni-onemocnely-spalnickami

Další zajímavé info, pokud vás to zajímá je nepovinné očkování proti meningokovi. Já bych jeho očkování zvážila.. zdravotnickydenik.cz/2016/04/za-prvni-letosni-mesic-zabil-meningokok-stejne-lidi-jako-za-cely-lonsky-rok/