Zácpa u dětí a domácí léčba

18.12.2017

Zrovna řeším zácpu mé 20 měsíční dcery. Je potřeba nepřehánět a řešit zácpu, když je to skutečně zácpa. To, že dítě nechodí každý den, ještě neznamená zácpu. Zdravé dítě může chodit denně, ale i "jen" 3 x do týdne. Mluvím o dítěti po 6 měsících. Miminka nemusí kakat až 15 dní, protože pokud jsou jen kojené, vše se vstřebává a není co kakat .)

A to je ten problém u nás - kojené - já přestala kojit před 3 týdny a od té doby má Emilka zácpu. Ale ne že bychom ji to prošťouchli a šlo to, nebo dali projímadlo a šlo to ven. Nejde to proto, že má naprosto tvrdé tuhé a musí se šťourat prstem - omlouvám se za popis bez obalu, ale věřím, že se tu nějaká maminka také najde a snad jí pomůže co jsem vyhledala na internetu a s čím začínáme. Je důležité tedy řešit, jestli je zácpa z důvodu, že dítě nechce tlačit - bojí se bolesti nebo nemá příjemné prostředí. Anebo, a to je náš případ, dítě tlačí a chce se vykadit, ale nejde to, protože to je tak tuhý a velký, že to prostě jen tak nejde a potřebuje pomoci. Možná to druhé je i lepší cesta, že to není psychické, ale i tak žádnej med tahat jí to každej druhej den. 

Níže tedy soupis z několika článků. Ve zkratce pořádně pít (to už pijeme) a schovat mlsky - to bude nejtěžší, Emilie furt něco zobala, takhle bude prostě jíst jen když je čas jídla. To bude boj. A samozřejmě doplňky stravy a ACTIMEL denně minimálně - to jí naštěstí chutná .)

Domácí opatření proti zácpě

Zvýšit podíl vlákniny ve stravě - čerstvé i sušené ovoce a zelenina, nejlépe švestky, meruňky, hroznové víno, jablka, hrušky, hrášek, zelené fazolky nebo brokolice. Z ostatních potravin jsou vhodné např. ovesné vločky nebo celozrnné pečivo.

Strava by měla obsahovat vlákninu a konkrétně u tvrdých bobků vlákninu rozpustnou ve vodě: Vláknina je dvojí, a to rozpustná a nerozpustná ve vodě. Vláknina rozpustná ve vodě na sebe váže vodu a tím změkčuje stolici. Je tedy vhodná k léčbě tvrdé stolice. Vláknina rozpustná ve vodě je pektin, mucilagen a guma. Pektin je v jablkách, švestkách, pomerančích a sušeném ovoci. Mucilagen obsahují slupky semen a mořské řasy. Gumu najdeme v luštěninách a ovesných vločkách. Při konzumaci ovoce a zeleniny neoddělujeme slupku, naopak, slupka je právě důležitým zdrojem prevence zácpy, jak výše uvedeno.

Omezit potraviny, které vyvolávají zácpu - rýže, mrkev, banány, čokoláda, bílé pečivoZvýšit příjem zakysaných mléčných výrobků, především jogurtů

Zvýšit příjem tekutin - vhodné jsou kromě vody také ovocné a zeleninové šťávy, nevhodné jsou naopak slazené nápoje a černý čaj

Zajistit dostatek pohybu - u nejmenších kojenců to může být cvičení nožičkami (přitahování k bříšku) a častější polohování na bříško

Cvičit pravidelné vyprazdňování - cílem nácviku je, aby dítě začalo správně vnímat přirozené nucení na stolici a vyprazdňovalo se pokud možno pravidelně. Nejsnadnější je vyprázdnění zhruba 15 - 30 minut po jídle, nejlépe po snídani. Nácvik by měl probíhat v klidu, aby se nestal dalším zdrojem stresu pro dítě.

Přírodní projímadla: vařené švestky nebo odvar z nich

Průběh defekačního reflexu je také velmi důležitou informacíPokud jde o namáhavé, obtížné až bolestivé vyprazdňování, pak se zřejmě bude jednat o poruchu vyprazdňování střeva. Pokud bude dítě sedět na záchodě delší dobu, bude se snažit úporně tlačit a výsledek se bude rovnat nule, pak bychom měli také uvažovat o poruše vyprazdňování střeva.

Kdy navštívit při zácpě lékaře?

Jestliže se nedaří dítě vyprázdnit v domácích podmínkách

Jestliže se zácpa opakuje, dítě naříká na bolesti bříška, neprospívá, odmítá jíst
Křičí při vyprazdňování
Na kalhotkách, pleně či stolici objevíte krev
Trvá-li zácpa déle než 3 dny

Volně dostupné přípravky:

Biopron probiotické kapky
Vhodné od narození

Prebiotická vláknina pro podporu střevní mikroflóry
Rozpustná vláknina - Inulin + fruktooligosacharidy
Vhodné pro děti již od 1 roku 

Actimel